özge dirik kitabı: nokta durağı

Vedat Kamer tarafından Sa, 13/11/2007 - 19:11 tarihinde gönderildi

giriş

özge aramızdan ayrılalı üç yaz geçti. her ağustosta her birimiz ayrı ayrı üşüdü geceleri, şiir olup sustuk. 12 ocak 2005’te birbirimizin gözlerinin içine baktık, o anda alevlenmişti yıldızımız. «özge dir’ik bütün şiirleri’ne başlangıç denemesi» yaptık nisan 2005’te. özge, şiirlerini yayımlatmadan önce kuzey yıldızı yazarlar grubuna gönderirdi, orada okurduk ilk önce. bu kaynağın matbu olmamasından ötürü bunu derlemiştik ilk başta. sonra da iki nisan geçti.

kitabın ismi: nokta durağı

21.08.2004 tarihinde gönderdiği e-postada özge şunları yazmıştı: «bi de sanırım bi kitap dosyası hazırlamaya başladım. ‹nokta durağı› isminde. hiçbi şey yapamıyor olmaktan sahip olduğum her şeye küfretmeye başladım. daha fazla saçmalamam için bi şeyler yapıp kendimi kandırmalıyım.»

kitabın ismini özge ölümünden 6 gün önce koymuştu. deniz dirik’ten aldığım bilgiye göre kitaba girecek şiirleri o hafta ortasında bir kâğıda yazmışlar (bu kâğıdın akıbetinden bihaberiz maalesef). bunun 22-24 ağustos tarihlerinde olduğunu düşünüyorum, çünkü 25 ağustos tarihinde özge e-postasında şunları yazmıştı: «bir ilham perisi buldum dostum, cidden. bi kere daha olmuştu bu, 6 günde 6 şiir yazmıştım, ve ekim 2003’tü sanırım, bizim dergi, varlık, hece, aobdy, türk edebiyatı (ki en ilginci buydu). 5 şiirim yayımlanmıştı. 6 şiirlik bir periydi o. ama şimdi daha uzun, daha zor, daha kanlı bi şey. ama sadece kâğıttayken. ama bunu da tam bilmiyorum, neyse.»

özge’nin bulduğunu söylediği ilham perisi sanıyorum ki kitap fikrini ötelemişti, bundan ötürü de yazmak istiyordu diye tahmin ediyorum. 25’inde cevaben özge’ye «senin kitap vaktin geldi de geçiyor bile» diye söylemiştim. o da bu e-postama intihar ettiği günün sabahında (27.08.2004) şu şekilde cevap verdi: «şiir dosyasını erteledim. yazıyorum çünkü. dolu dizgin. iyi olmasına gerek yok. doyuyorum.»

özge’nin vasiyeti

özge’nin ölümünü pazar günü vatan gazetesi‹nden öğrendim. hürriyet gazetesi‹nde de haber çıkmıştı. bu iki gazetenin yazdıkları epey kafaları karıştırmıştı. özge’nin işletme değil de iktisat mezunu olması gibi ufak şeyleri bir kenara bırakabiliriz ama vasiyeti olduğuna dair haber oldukça kafaları bulandırdı.

özge dirik’in bir vasiyet olmuş, polisin eline geçen ve hürriyet gazetesinin haberini yaptığı vasiyet şöyle:

«Abaküs, Adisyon Yazıları, An Tıbben Ölü, Anestezi, Ania’ya Savaş Sırları, Ben Deniz, Bursa ve Siz, Çift Sıfır, Çorak, Doğurgan Senfoni, Düş-tü, Ekmekarası Patates, Fakir Uyak, İçimdeki Müzik, İkigen, Kamaşma, Papatya, Akasyalar Kaçarken, Mesajınız Var, Replik, Ruh Rulet, Sarkaç, Sidorta Kadar Gözü Kara, Striptiz, Tinsel Nafaka, Vasiyet, Yağmurun Saplandığı Yer, Yoktan Çok Telaşı, Özge, Ben»

VASİYETİMDİR

Bu 30 parça kitaplaşsın. Bir tanesini de mezarıma gömün. Öpücük sesi.

Özge Dirik
18.03.2003
İmza

kitabı hazırlama yöntemi

özge’nin çıkardığı iki şiir listesi olduğunu biliyoruz. 2003 tarihli vasiyetindeki listeyi «nokta durağı» olarak yayımlamak doğru olmayacaktır, çünkü mart 2003 - ağustos 2004 arasında yazdığı nice güzel şiiri dışarda bırakmış oluruz. deniz dirik ile hazırlamış olduğu liste maalesef kayıp. bununla birlikte 25 ağustos’ta yazdığı «makas» isimli şiir ile, 26 ağustos’ta yazdığı «ilham nöbetleri» isimli iki şiirin bu listede olduklarını düşünmüyoruz. kitabı oluştururken şöyle bir yol takip edeceğiz:

1. özge’nin bütün şiirlerini bu sayfada toplayacağız. bu yüzden lütfen elinizde özge’nin şiiri varsa ve bu sayfada mevcut değilse bize ulaştırın. şiir gönderirken lütfen kaynağını belirtin, mümkünse yayımlandığı derginin kapak sayfasını, özge’nin şiirinin olduğu sayfaları tarayıp lütfen gönderin.

2. kuzey yıldızı yayımcılarıyla şiirlerini derleyip özge’nin kitabını yayımlayacağız.

hamiş: kuzey yıldızı’nı en son temmuz 2006’da yayımlamıştık. yeni sayımızı «nokta durağı»ndan sonra yayımlayacağız.